Можеш ли да оцелееш сам в пустошта,
когато всички други са твърдо решени да не дочакаш утрото?
В руините на някогашната Северна Америка се намира държавата Панем с блестящата си столица Капитол и дванайсетте й окръга. Капитолът е безмилостен и държи окръзите в подчинение, като ги принуждава да изпращат по едно момче и едно момиче на възраст между дванайсет и осемнайсет за ежегодните Игри на глада - реалити шоу, предавано на живо по телевизията.
Катнис Евърдийн знае, че подписва смъртната си присъда, когато доброволно заема мястото на по-малката си сестра в Игрите. Катнис неведнъж е била близо до смъртта - и оцеляването се е превърнало в нейна втора природа. Но ако иска да победи, ще се наложи да избира между оцеляването и човечността, между живота и любовта.
Сюзан Колинс поднася равни части съспенс и философия, приключения и любов в този изпепеляващ роман, чието действие се развива в едно бъдеще, обезпокоително напомнящо нашето настояще.
Не можех да оставя книгата...
Стивън Кинг
Игрите на глада е изумителна.
Стефани Майър, автор на Здрач
Когато за първи път прочетох анотацията на книгата , бях сигурна, че това е идея, вдъхновена именно от С. Кинг и в частност от двете му книги с подобна тематика- „Бягащият човек и „Дългата разходка”. Двете му книги са доста подобни една на друга, с единственото изключение, че в „Разходката” участниците са пълнолетни момчета, които вървят непрекъснато , а в „Бягащия човек” участниците са трима, зрели мъже, чиято същност ги прави опасни за режима, който страната е въвела (интелигентни, полу- или напълно образовани, опитни и морални). Оказва се обаче, че авторката с вдъхновила от нещо, видяно по телевизията, тв шоу в което участниците се състезавали за нещо. Малко след това превключила на друг канал и видяла някакъв инцидент от войната на Америка с Ирак. Някак направила връзката между събитията, на които била наблюдател и решила да напише книга. За сюжета се обърнала към древногръцкия мит за Тезей и Минотавъра, според който цар Минос, бащата на Минотавъра (митично същество, полу-човек, полу-бик, което разкъсва хора), иска за данък от Атина по двайсет момичета и двайсет момчета всяка година, които пуска в Лабиринта на Минотавъра, за да бъдат разкъсани от чудовището. Минотавърът е победен от Тезей, които е полубог ( и логично, син на Зевс). Той успява да изглезе от Лабиринта с помощта на кълбо прежда, дадено му от дъщерята на Минос, Ариадна (от тук идва и „нишката на Ариадна”). След подвига му данъкът над Атина е премахнат.